Zdražování PHM bude pokračovat

Průměrné ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu dle očekávání vzrostly. Cena benzínu stoupla o 25 haléřů na 32,92 Kč za litr. Nafta zdražila o 31 haléřů na 32,24 Kč za litr (ceny k 30. 4. 2019; zdroj: CCS).

Výhled pro následující dny (od 2. 5. 2019 do 7. 5. 2019)

V nejbližším týdnu předpokládáme další růst cen benzínu o 20 až 30 haléřů za litr.Cena ropy Brent v uplynulém týdnu poklesla na 72 dolarů za barel. Česká koruna vůči americkému dolaru zhodnotila o několik desítek haléřů. Oba tyto faktory pomohou zpomalit zdražování pohonných hmot v ČR. Nicméně ceny benzínu a nafty i tak porostou.

Stav na trhu s ropou

Český trh s pohonnými hmotami je ovlivněn kontaminací ropy, kterou odebíráme přes ropovod Družba. Ropovod musel být uzavřen. I když Rusko ihned po zjištění problému začalo pracovat na jeho odstranění, tak ještě několik dní potrvá, než se čistá ropa z tohoto zdroje dostane do ČR. A až několik málo měsíců může potrvat obnovení 100 % funkčnosti dodávek. Ropovod Družba má severní a jižní větev, přičemž jedna větev bude v nejbližších měsících použita jako skladiště špatné ropy, než se ji podaří odčerpat, pročistit a opět napumpovat do potrubí. Rozsah kontaminace je nakonec mnohem větší, než byly původní zprávy z Běloruska.

Nicméně komerční zásoby rafinérií a státní rezervy by měly stačit na pokrytí tohoto výpadku. Zároveň Rusko vypraví více vlaků s cisternami a taktéž se zvýší odběr z jiných zdrojů. Cena ropy Brent sice paradoxně v posledních dnech poklesla, ale tento pokles je spíše krátkodobý. Problém s kontaminovanou ropou se spojí s dalšími dlouhodobými problémy, což podrží cenu ropy nahoře. Zlevnění pohonných hmot tedy momentálně nepřichází v úvahu.

Významnou zprávou, která tlačí v posledních týdnech cenu ropy nahoru, jsou informace o rozhodnutí USA neprodloužit od 2. května výjimky ze sankcí při importu ropy z Iránu. Výjimku mely kupříkladu Čína, Jižní Korea, India, Japonsko, Turecko a další země. Neprodloužení výjimky by mohlo způsobit krátkodobý pokles nabídky ropy ve světě o 1 %, i když kartel OPEC už uvedl, že pokles iránského exportu nahradí svým zvýšeným vývozem. Kdo importuje ropu z Iránu:

WB

Cenu ropy tlačí dlouhodobě nahoru informace o tom, že globální zásoby by v následujících měsících měly výrazně poklesnout. Pokud by OPEC zachoval produkci na březnové úrovni, tak by ve třetím a čtvrtém kvartálu převyšovala poptávka nabídku až o 0,9 milionu barelů ropy denně. To by znamenalo největší nedostatek ropy na trhu od konce roku 2017. Oproti roku 2017 je ale současná úroveň zásob relativně nižší, což by vytvořilo významný tlak na růst cen ropy.

OPEC

V rámci kartelu OPEC svoji produkci výrazně a dobrovolně omezila zejména Saudská Arábie. Produkce propadla i v Iránu a Venezuele, nicméně tyto země jsou postiženy sankcemi.

Sus

Produkci naopak zvyšují Spojené státy. Momentálně země těží 12,1 mbd a při současné ceně ropy se dá očekávat zvýšená aktivita tamních těžebních společností. Ziskovost amerických ropných polí je při ceně ropy WTI nad 60 dolary (teď je cena 64 USD) dostatečná.

Finlord s.r.o.

Diskuse

  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/03 Téma číslaDěti na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací