Skupina MOL dosáhla v roce 2018 nejvyšší zisk za uplynulých sedm let

    

Čistý CCS EBITDA dosáhl 2,69 mld. USD, oproti předcházejícímu roku tak vzrostl o 10 %

Podíl divize Upstream na zisku vzrostl meziročně o 49 %, podíl Služeb zákazníkům o 18 %

Čistý zisk opět dosáhl úrovně 1,1 mld. USD, což odpovídá výsledku z minulého roku

Čistý CCS EBITDA vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 16 % a přispěl k celkovému EBITDA za rok 2018 ve výši
2,69 mld. USD. V porovnání s rokem 2017 jde o 10% nárůst a výrazné překročení stanoveného cíle. Skupina MOL pokračovala ve free cash flow na úrovni 1,4 mld. USD, přičemž příspěvek divize Upstream dosáhl téměř 70 %.

EBITDA divize Upstream na úrovni 1,269 mld. USD měla v roce 2018 největší podíl na ziskovosti Skupiny MOL. K nárůstu o 49 % přispěly vyšší ceny ropy a zemního plynu i těžba uhlovodíků s vysokou marží v oblasti Catcher ve Spojeném království. Těžba na ložisku Catcher se stabilizovala a celková denní těžba z portfolia Upstream dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí 2018 průměrně 115 000 barelů ropného ekvivalentu (boepd) denně. Průměrná těžba za rok 2018 tak byla 111 000 barelů denně.

EBITDA Downstreamu dosáhl 995 miliónů USD. Pokles o 16 % je způsobený především nižším zpracováním ropy a výrazně slabšími petrochemickými maržemi. Silnější vnitřní výkonnost (úspěšné zvýšení efektivnosti v hodnotě 110 mil. USD v rámci programu DS2020) spolu s vyšší výrobou mohly jen částečně kompenzovat slabší marže.

EBITDA Služeb zákazníkům pokračovala v dvojciferném růstu na nová rekordní maxima. V roce 2018 EBITDA dosáhla 423 miliónů USD, což je nárůst o 18 % oproti předešlému roku, díky dynamické expanzi nepalivové marže a příznivým trendům na trhu s palivy. Marže nepalivového zboží rostla za poslední čtyři roky v průměru o 15 % ročně.

Segment přepravy zemního plynu (Gas Midstream) dosáhl v roce 2018 EBITDA na úrovni 189 miliónů USD, což je o
15 % méně než před rokem v důsledku změn tarifu a rostoucích nákladů na energie.

Zsolt Hernádi, předseda představenstva a generální ředitel Skupiny MOL, k výsledkům uvedl:"Rok 2018 byl dalším silným rokem s nejvyšším EBITDA za uplynulých sedm let. Byl to také rok pokračující transformace, včetně přijetí finálního rozhodnutí o investicích do projektu Polyol. Upstream vygeneroval hotovost ve výšce téměř 1 mld. USD a zvýšil těžbu, Downstream dosáhl vysoké ziskovosti i přes slabší rafinérské a petrochemické marže a zaznamenal další výrazné zvýšení efektivity. Služby zákazníkům si udržely dvojciferný růst EBITDA a spustily několik nových inovativních služeb. Naše základy podporuje silná tvorba volných peněžních toků, která trvá už několik let, robustní integrovaný podnikatelský model, i talentovaná a specializovaná pracovní síla. Náš výhled na příští rok je proto optimistický. Očekáváme, že EBITDA bude v roce 2019 přibližně 2,3 mld. USD, přičemž předpokládáme konzervativnější parametry prostředí, ve kterém působí Downstream, a ceny ropy přibližně 60 USD za barel Brent. Poskytne nám to dostatek peněžních toků i na pokrytí rostoucích investic do našich hlavních transformačních projektů."

MOl Česká republika

Diskuse

 • Vítek A., 26. 2. 2019 22:37: A pak si to pokazí tím průšvihem s převáženim a přeprodejem špatnýho benzínu.
   Reagovat na komentář
  Přidat nový komentář

  Petrol Magazín

  Aktuální vydání2019/04 Téma číslaMotorky a motorkáři na čerpací stanici
  Aktuální číslo

  Přihlašte se k odběru novinek

  Hlavní partner

  • MOL

  Reklama

  • CardManager
  • Uniti expo 20 logo

  PETROLsummit 19

  31. 10. 2019

  Hotel Olympik - Tristar
  U Sluncové 14
  Praha 8

  Přihlásit se

  PETROLawards

  13. ročník

  prestižní profesní
  celooborové soutěže

  Více informací